Ve čtvrtek 6. února 2014 proběhl v naší škole zápis budoucích prvňáčků, který připravily naše paní učitelky. K zápisu přišla 4 děvčata a 4 chlapci. V příjemném prostředí vyzdobené 1. třídy si děti s paní učitelkami povídaly, malovaly, vypracovaly svůj první školní pracovní list, na interaktivní tabuli předvedly, jak umí počítat a na závěr nám zazpívaly písničku nebo přednesly básničku. Protože nám děti ukázaly, že jsou do školy dobře připravené a že už toho hodně umí, dostaly za své snažení malý dárek a pamětní list. Těšíme se, až se s nimi v září setkáme v 1. ročníku.
Ve středu 5. února 2014 jsme u nás ve škole přivítali návštěvu z Ekocentra IRIS v Prostějově. Přijela za námi pracovnice ekocentra s ekologicky zaměřenými programy. Mladší žáci si v programu „Zima“ povídali o zimě a o tom, co se děje v přírodě. Vydali se také na stopařskou výpravu, kde si pomocí plyšových zvířátek ověřili získané znalosti. Část programu byla věnována odlévání stop ze sádry. Potom žáci ve skupinkách a za pomoci razítek tiskli stopy zvířátek na připraveném výkresu. Program byl zajímavý a pro žáky poučný. Starší žáci si v programu „Já tě sním“ povídali o potravních vztazích v přírodě, sestavovali potravní řetězce a potravní pyramidy, sledovali, jaké jsou nároky živočichů na prostředí a hráli hry na bystrost smyslů a hry o masožravcích, býložravcích a všežravcích. Oba programy se dětem líbily.
Ve čtvrtek 30. ledna jsme se vydali na výlet. Směřovali jsme do školského zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka Brno. V malebném prostředí lesů poblíž brněnské městské části Soběšice se nachází pracoviště Lipky Jezírko. To byl cíl naší cesty. Velká část výuky probíhá přímo v lese v okolí pracoviště, umožňuje tak názorné učení a osvojování znalostí, ale i probouzení citového vztahu k lesu prostřednictvím aktivit zaměřených na smyslové vnímání přírody. Mladší žáci v programu „Mravencovo desatero“ získali odpovědi na řadu otázek – K čemu má mravenec tykadla? Kam vedou mravenčí cesty? Jak žijí mravenci? Kdo jsou jejich pomocníci a kdo nepřátelé? Žáci se dozvěděli nové informace o životě v mraveništi, poznali, z jakých částí se skládá mravenčí tělo, dozvěděli se, jak se mravenci dorozumívají, vyrobili si mravenčí tykadla a vyzkoušeli si, jaké je to být mravencem. Součástí programu je i návštěva výukového prvku „mraveniště“, což je šestnáctimetrová chodba mraveniště ve tvaru mravenčí kupy s ukázkou výjevů ze života mraveniště. Starší žáci se v programu „Společenstvo průsvitných křídel“ vypravili do světa včel a mravenců. Seznámili se s jejich dokonalou organizací a dělbou práce, ochutnali včelí produkty a také si prolezli model stanoviště. Dětem se na Jezírku moc líbilo, vrátily se z pobytu nadšené a tak doufáme, jim program alespoň trochu ukázal jak nebýt lhostejný k našemu životnímu prostředí a snažit se pro jeho zlepšování něco udělat.
Dětské šibřinky, které pořádá SRPŠ ve spolupráci se základní školou, mají v Pivíně dlouholetou tradici. V sobotu 18. ledna 2014 se tak opět procházela sálem kulturního domu spousta krásných masek - princezen, pirátů, vodníků a vodnic, kovbojů, indiánů a mušketýrů. K nim se přidali i zástupci ze zvířecí říše – koníčci, papoušci, tygříci, pavoučci i netopýr. Masky, se kterými děti přišly, byly nádherné a bylo na nich vidět, že rodiče přípravu nepodcenili. Hodně masek bylo z půjčovny, ale na některých bylo znát, že jejich výrobě byla věnována spousta tvořivé práce. Šibřinky zahájila předsedkyní SRPŠ a s panem starostou. Celé odpoledne pak bylo věnováno tanci a soutěžím, vyhlášeny byly nejhezčí masky a nechyběla ani dětská tombola. Všem našim sponzorům mnohokrát děkujeme.
Velké poděkování patří také těm rodičům, kteří věnovali svůj čas náročné přípravě dětských šibřinek a rovněž i všem účastníkům za vytvoření příjemné atmosféry.
V pátek 17. ledna se vydali žáci 1. – 3. ročníku do mateřské školy. Byli jsme pozvaní na divadelní představení „Krtek a jeho dárek“. Představení se dětem velmi líbilo a zároveň si zavzpomínaly na dobu, kdy do školičky také chodily.
Žáci 5. ročníku se na naší škole pravidelně zapojují do interaktivního kurzu Hravě žij zdravě, prostřednictvím kterého se seznamují se zásadami zdravého životního stylu. Zábavnou formou tak zjišťují, že žít zdravě jde opravdu hravě a cesta za zdravím vede přes vyváženou stravu, zdravé mlsání, pohyb, pitný režim a hlavně psychickou pohodu. Díky poutavým úkolům se postupně seznamují s důležitými informacemi o jednotlivých potravinách, zdravých receptech, naučí se vybírat z dvojic jídel ta vhodnější a v neposlední řadě si při vytváření vyváženého jídelníčku vyzkouší, jak důležité je nejen složení, ale i množství přijímané potravy, vzhledem k fyzickému výdeji energie. A že jim plnění úkolů šlo docela dobře, potvrzuje i skutečnost, že v krajském kole obsadili pěkné 3. místo. Doufáme, že i po skončení kurzu budou žáci stále dodržovat všechny zásady, které si v průběhu kurzu natrénovali. Možná se k nim přidají i jejich nejbližší a budou je v jejich snaze o zdravější způsob života podporovat.
http://www.soutez.hravezijzdrave.cz/vysledky-tridy-kraje.php
Tradiční vánoční besídka se stala součástí krásného adventního času v naší škole. Už někdy v polovině listopadu začínáme s přípravou. Nacvičují jednotlivé ročníky ve svých třídách a výsledky našeho snažení potom spojíme do jednoho celku. Nácvik vyžaduje pevné nervy a spoustu trpělivosti, ale vždy se to nakonec vyplatí. Jsme velmi rádi, že máme v naší škole tolik šikovných dětí. Jejich taneční, hudební i herecké výkony jsou skvělé. Vánoční besídka je tradice, která drží děti pospolu. Po pilném nácviku jsme tedy v neděli 15. prosince přivítali v naší slavnostně vyzdobené tělocvičně všechny rodiče, prarodiče a další milé hosty na letošní vánoční besídce. V programu vystoupili žáci 1. a 2. ročníku s příběhem o putování Panny Marie a Josefa do Betléma, žáci 3. a 4. ročníku předvedli příběh „Vánoční kouzlo“ a žáci 5. ročníku předvedli vtipnou scénku o napraveném zlodějíčkovi s názvem „Můžu i já?“. Mezi jednotlivými příběhy vystupovali žáci ZUŠ Němčice nad Hanou, kteří navštěvují místní pobočku a jsou žáky naší školy. Na závěr zazpíval školní sbor tři písně – Vánoce jsou tady, To k Vánocům patří a Přejeme Vám. Spokojené tváře rodičů a jejich poděkování nám bylo dostatečnou odměnou za naši společnou práci. Na závěr jsme všechny hosty pozvali na vánoční výstavu, která byla připravená ve školní jídelně.
Po skončení besídky jsme všechny hosty pozvali na vánoční výstavu dětských prací, která byla připravená ve školní jídelně. Rodiče si mohli prohlédnout vánoční výzdobu a práce svých dětí. Již několikátým rokem se účastníme veřejné sbírky pořádané Fondem Sidus (vybavení dětských zdravotnických zařízení) a Občanským sdružením Život dětem (pomoc handicapovaným dětem na úhradu rehabilitačních pomůcek). Protože se domníváme, že se jedná o dobrou věc, tak na vánoční výstavce nabízíme k prodeji předměty těchto občanských sdružení v hodnotě 20, 25, 30 a 39 Kč. V letošním roce jsme pro Fond Sidus vybrali částku 1248 Kč a pro Sdružení Život dětem částku 1 240 Kč. Děkujeme za vaše dobrá srdce a finanční příspěvek. Nikdy totiž nevíme dopředu, kdo z nás či našich blízkých bude jednou pomoc potřebovat.
Po skončení besídky jsme se sešli u nazdobeného a rozsvíceného vánočního stromu u obecního úřadu, abychom si zazpívali nejznámější koledy. I když počasí nevypadalo vůbec vánočně, nemohlo nám to pokazit dobrou sváteční náladu. Děti si zapálily svíčky, vypily teplý čaj a dospělí svařáček. Rozloučili jsme se závěrečnou koledou „Narodil se Kristus Pán“ a s přáním pohodových vánoc jsme se rozcházeli domů.
Ve středu 5. prosince se vydali žáci 3., 4. a 5. ročníku naší školy do Lidové hvězdárny v Prostějově. Cílem bylo ověřit si informace získané v hodinách prvouky a přírodovědy a zároveň se také dozvědět něco nového. Protože někteří z nás ve hvězdárně ještě nikdy nebyli, řadu věcí jsme viděli nebo slyšeli poprvé. Dozvěděli jsme se, co je ukryté v kopuli a jaké přístroje jsou v pozorovatelně, na co se můžeme dívat dalekohledem ve dne a co jím můžeme pozorovat v noci. Zopakovali jsme si, proč se střídá den a noc a roční období, kolik planet obíhá kolem Slunce, jak jsou velké a mnoho jiných informací. Bylo to velmi zajímavé a jistě se sem ještě někdy podíváme.