Poslední dubnovou neděli se uskutečnila již tradiční hodová výstava dětských prací. Výstavu pro rodiče a všechny pivínské občany připravily učitelky spolu se svými žáky. I letos přišlo mnoho návštěvníků, kteří vyjádřili svoji spokojenost zápisem do pamětní knihy.
Poslední dubnový čtvrtek se uskutečnil již 42. ročník přírodovědně – ekologicky laděné soutěže Zlatý list. Soutěž pro školy připravil Dům dětí a mládeže Orion Němčice nad Hanou. I letos byla soutěžní stezka zasazena do krásné přírody v okolí táborové základny v Kladkách – Bělé. Do soutěžení se zapojily tyto základní školy: Klenovice na Hané, Vrchoslavice, Němčice nad Hanou, Pivín, Tištín, Nezamyslice a týmy DDM Orion Němčice nad Hanou. Děti se vydaly zužitkovat své vědomosti na stezku, kterou značily barevné listy. Každý tým na své cestě prošel celkem devíti stanovišti, kde pod dohledem odborníků zodpovídal soutěžní otázky. Listy tak dovedly děti do cíle - tedy na samotnou táborovou základnu, kde proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů. Vítězná družstva si odnesla krásné ceny. Ale do krajského kola, které se uskuteční 23. 5. 2014 v Olomouci postupují pouze týmy, které obsadily první místo. A jak to tedy celé dopadlo? Na prvním místě v kategorii starších se umístil tým s trefným názvem 'Ti, co jsou první!', reprezentující DDM Orion Němčice nad Hanou. Druhou příčku v této kategorii obsadily 'Sovičky', taktéž soutěžící za DDM Orion a krásné třetí místo si vybojovaly 'Rosničky' ze základní školy Klenovice na Hané. V kategorii mladších se jako první umístil tým Masarykovy základní školy Nezamyslice - 'Ochránci'. Druhé místo patřilo 'Ekoználkům' z DDM Orion. A 'Raptoři Pivín' ze základní školy Pivín získali třetí místo. Nikdo však neodcházel s prázdnou. Pro vítěze byly připraveny krásné ceny díky podpoře Olomouckého kraje formou dotačního titulu Environmentálního vzdělávání v podmínkách DDM ORION, dále díky Českému svazu ochránců přírody Praha, státnímu podniku České lesy a Regionální sdružení IRIS Prostějov. Všechny děti si odnesly nejen keramické lístky, ale hlavně spoustu zážitků a nových vědomostí. Tak zase za rok, se těšíme na Zlatém listu.
Ve středu 23. dubna navštívili žáci 3. a 4. ročníku v rámci dopravní výchovy Dětské dopravní centrum v Prostějově, kde si opět vyzkoušeli své znalosti a dovednosti z dopravní výchovy a jízdu na kole v dopravním provozu. Výuka zahrnuje část teoretickou, která probíhá v učebně a praktickou, při které jezdí děti na kole a snaží se převést teoretické znalosti do praxe. Tentokrát probíhalo testování a děti se snažily získat Průkaz cyklisty. Všem se to nakonec podařilo.
Ve středu 16. dubna si museli naši třeťáci, čtvrťáci a páťáci přivstat. Již v 6 hodin ráno jsme byli na nádraží v Pivíně, osobním vlakem jsme dojeli do Olomouce, přestoupili na rychlík a hurá do Prahy. Do hlavního města jsme dorazili něco před desátou hodinou a hned nás čekal první zážitek – pražské metro. Na stanici Hradčanská jsme vystoupili a naše první cesta vedla na Pražský hrad a k chrámu svatého Víta, místu odpočinku českých králů. Prohlédli jsme si baziliku sv. Jiří a nakoukli do Zlaté uličky. U hlavní brány jsme sledovali slavnostní střídání hradních stráží. Od Hradu byla pěkná vyhlídka na Malou Stranu. Po Zámeckých schodech jsme sešli k Malostranskému náměstí s chrámem sv. Mikuláše. Naše další cesta vedla ke Karlovu mostu. Zastavili jsme se i u sochy sv. Jana Nepomuckého, protože většina z nás měla tajné přání a chtěla si ho zde položením dlaně na kříž potvrdit. Další cesta vedla směrem na Staroměstské náměstí k Staroměstské radnici s orlojem. Právě odbíjel celou hodinu, takže jsme mohli pozorovat pohyb dvanácti apoštolů. Naše cesta vedla dále k Prašné bráně a odtud jsme se vydali ulicí Na Příkopě na Václavské náměstí. V jeho horní části jsme si prohlédli budovu Národního muzea a sochu sv. Václava. Pomalým tempem jsme se vydali k hlavnímu nádraží a po čtvrté hodině jsme Praze zamávali a vydali se zpátky směrem na Pivín. Díky našemu výletu jsme však na vlastní oči viděli to, o čem se učíme v prvouce a ve vlastivědě. Zjistili jsme, že Praha je určitě jedním z nejkrásnějších měst na světě a rádi bychom se do ní někdy znovu podívali. Tak ahoj Praho, někdy příště.
Sobotní odpoledne 22. března patřilo v Pivíně našim starším občanům. Obecní úřad pro ně pravidelně připravuje zábavné odpoledne, na kterém vystupují i žáci naší školy.
Ve čtvrtek 20. března 2014 zavítal do naší školy příslušník Policie ČR. Pro mladší děti měl připravený preventivní program „Policie radí dětem“ a pro starší žáky program „Děti a jejich bezpečí“. Děti se dozvěděly spoustu užitečných informací. Oba programy však byly nejen poučné, ale i zábavné, zejména když měli žáci možnost vyzkoušet si obušek a pouta. Program se dětem velmi líbil.
Ve středu 12. března 2014 zavítali do naší školy členové rodinného cirkusu Palousových s ukázkou ze svého vystoupení. Celým pořadem provázela Lucie a Zdenda, kteří nám předvedli čínské balance se sklem, žonglování i artistické kousky s mečem. Přivezli s sebou i cvičenou opičku Žofku a dva pejsky, kteří nám předvedli, co umí. Zároveň jsme se dozvěděli, jak začíná den s opičkou Žofinkou a co má nejraději. Poučení a hlavně veselé vystoupení bylo odměnou pro všechny žáky naší školy i mateřinky. Všem se nám vystoupení moc líbilo.
V úterý 11. března 2014 se během svých cest po naší republice zastavil i v Pivíně Tonda Obal. Jedná se o program společnosti EKO-KOM o třídění a recyklaci odpadu „Tonda Obal na cestách“. Přijel k nám jeden lektor, který měl připravené dvě besedy pro mladší a starší žáky. Cílem programu je podpora vědomí odpovědnosti za životní prostředí a propagace tříděného sběru odpadů. Zábavnou formou lektor dětem vysvětlil, že jakýkoliv důvod k třídění odpadu je vždy dobrý, protože potom můžeme odpad recyklovat. V průběhu besedy lektor žákům vysvětlil správné třídění a následné využití separovaného odpadu. K tomu mu napomáhala výstavka Tondy Obala - kufřík plný recyklátů a materiálů i názorné dvouminutové filmy o recyklaci či likvidaci odpadu. Součástí byla také hra, při které si žáci prakticky vyzkoušeli, jak správně třídit. Děti se dozvěděly, že ze starého papíru se dělá nový a tím se ušetří spousta stromů, ze starého skla vznikají nové výrobky, zachrání se množství různých kovů a dalších cenných materiálů. Nejzajímavější byla ukázka plastových miminek, které se vyrábí z granulí vyrobených z plastových lahví. Z nich se nafukováním horkým vzduchem vyrobí nové plastové lahve, další plastové výrobky, obuv ale i oblečení, které má na cedulce materiálu název polyester. Beseda žáky zaujala a byla vhodným doplněním environmentální výchovy.
V hodinách prvouky žáci 1. a 2. ročníku navázali na projekt Naše tělo další tvořivou prací, při níž jsme si vysvětlili pojem zdravé a nezdravé potraviny a ve skupinkách jsme si sestavili pyramidu správné výživy.
V hodinách prvouky žáci 1. a 2. ročníku poznávali své tělo, učili se pojmenovat jeho jednotlivé části. V rámci projektového dne „Naše tělo“ si jednotlivé poznatky zopakovali a vyrobili si ve skupinkách svého panáčka, pojmenovali části jeho těla a navzájem si je mezi sebou procvičovali. Práce byla zajímavá a dětem se líbila.